A prefabrykowana szpula rurowato wstępnie zmontowany odcinek rurociągu — prosta rura, złączki i kołnierze zespawane ze sobą w warsztacie, dostarczany w stanie gotowym do przykręcenia do rurociągu. Produkt definiują cztery rzeczy, a każde poważne zapytanie ofertowe wymienia wszystkie cztery:
1. Typy szpul: nazwy wszystkich poważnych zapytań ofertowych
| Typ szpuli | Komponenty | Typowe zastosowanie w linii |
| Prosta szpula | Rura + kołnierze (lub końcówki skośne) | Poprowadź rurociągi, sekcje stojaków |
| Szpula łokciowa | Rura + kolano LR/SR + kołnierz | Zmiany kierunku |
| Szpula redukcyjna | Redukcja koncentryczna/mimośrodowa + kołnierze | Przejścia rozmiarów |
| Szpula trójnikowa / odgałęźna | Trójnik + wzmocnienie odgałęzienia + kołnierze | Starty, stukanie w instrumenty |
| Szpula zaworu | Rura + zawór + kołnierze współpracujące, dokręcane w warsztacie | Stacje kontrolne i izolacyjne |
2. Materiały i normy je wiążące
Każdy element szpuli ma swój własny standard materiałowy – rury, złączki i kołnierze nigdy nie mają tego samego numeru standardu. To mapowanie oddziela możliwą do spajania wycenę od bałaganu w papierach:
| Rodzina materialna | Rura | Armatura | Kołnierze |
| 304L / 316L | ASTM A312 | A403 WP304L/316L | A182 F304L/F316L |
| Dupleks 2205 | A790 S31803/S32205 | A815 WP-S/WPW-S | A182 F51/F60 |
| Superdupleks 2507 | A790 S32750 | A815 WP-S32750 | A182 F53/F55 |
| 254SMO | B677 bez szwu / B673 ze spawaniem | B462 | B564 N08904-klasa |
| Inconel 625 | B443/B444 | B366 | B564 N06625 |
| Monel 400 | B165 | B366 | B564 N04400 |
Odniesienie do wykonania produkcji i montażu ASME B31.3 dla rurociągów procesowych i kwalifikowanych procedur spawania ASME Sekcja IX. Szpule miedziano-niklowe i tytanowe oferowane są na zamówienie.
3. Matryca tolerancji wymiarów i dopasowania
Kontrola wymiarowa to główny powód, dla którego warto kupować produkty prefabrykowane, a nie montowane w terenie. Orientacyjny program:
| Parametr | Zakres programu | Odniesienie kontrolne |
| Średnica zewnętrzna rury | DN15 – DN600 (1/2” – 24”); szpule spawane do DN1500 na zamówienie | ASME B36.19 (SS) / B36.10 |
| Ściana | Standard Sch 5S – Sch 80S; cięższy według projektu, oblicz | Nominalna ściana zgodnie z harmonogramem |
| Długość całkowita / twarzą w twarz | Per isometric; ±3 mm typical for DN≤200, ±5 mm DN>200 | Praktyka montażowa ASME B31.3 |
| Wykończenie czołowe kołnierza | RF ząbkowany; FF/RTJ na zamówienie | ASME B16.5 |
| Orientacja otworu na śrubę | Orientacja na dwie/cztery śruby ustalona zgodnie z rysunkiem | Izometryczny |
Uwaga dotycząca dopasowania, na którą warto zwrócić uwagę w specyfikacjach projektu Gulf: tolerancja całkowitej długości w szpuli z wieloma spoinami kumuluje się na spoinę. Szpula z 6 spoinami z luźną tolerancją warsztatową może przesunąć się o 10+ mm i wymusić poprawki na miejscu. Tniemy i spawamy zgodnie z budżetami skumulowanych tolerancji podanymi w ISO, a nie z ustawieniami domyślnymi dla poszczególnych segmentów.
4. Granice wyboru materiałów – czego będziemy Ci mówić, żebyś nie kupował
Do oferty szpuli należy dołączyć poradę materiałową, ponieważ szpula to miejsce, w którym spotykają się mieszane materiały:
- Szpule 316L pracujące w chlorku powyżej ~50 stopni ze szczelinami (powierzchnie kołnierzy są wbudowanymi szczelinami): spodziewaj się ponownej wizyty. 254Szpule SMO lub 2507 to zwykła ścieżka modernizacji.
- Szpule Duplex 2205 w stojącej wodzie morskiej: słabym punktem jest szczelina na powierzchni kołnierza, a nie spoina. Jeśli na linii znajduje się stojąca, ciepła woda morska, 2507 lub 254SMO jest specyfikacją, której można obronić.
- Szpule ze stopu niklu (625, Monel 400, C276) zamawia się, gdy wymaga tego specyfikacja żyłki - nie dokupujemy pełnej szpuli na nikiel, gdy tylko jeden element ma kontakt z agresywnym medium; właściwie zespawane złącze przejściowe często wykonuje to zadanie taniej.
- Wybór wypełniacza spoin jest częścią produktu. 2507 szpule są zwykle spawane za pomocą ER2594 lub ERNiCrMo-3; 254SMO z ERNiCrMo-3; 316L z wypełniaczem klasy 316L z kontrolowanym ferrytem. Certyfikaty wypełniacza dołączone są do opakowania szpuli.
5. Ceny orientacyjne (loco fabryka, wyprodukowane i certyfikowane)
Ceny szpuli=koszt materiału rury + złączki + godziny produkcji + certyfikacja. Taśmy Ballpark do standardowej szpuli łokciowej (jedno kolanko + dwa kołnierze spawane RF, jedna spawana, w zestawie NDE):
| Konfiguracja | Pasmo orientacyjne |
| 316L, DN100 | 400–800 USD/szpula |
| Dupleks 2205, DN100 | 900–1600 USD/szpula |
| Superdupleks 2507, DN100 | 1800–3200 USD/szpula |
| 254SMO, DN100 | 2000–3600 USD/szpula |
| Stop niklu (625/400), DN100 | Podane według izometrii, indeksowane metalem |
Skalowanie jest w przybliżeniu liniowe w zależności od średnicy i rośnie wraz z liczbą spoin – każda spoina dodaje NDE, kontrolę wypełniacza i dokumentację. Opakowanie zawierające 48 szpul, takie jak zapytanie ofertowe w Abu Zabi, oferuje znacznie wyższe ceny za tonę niż zamówienia na pojedynczą szpulę, ponieważ jedna kampania produkcyjna amortyzuje konfigurację wszystkich elementów.
Często zadawane pytania
P1: Czego potrzebujesz od nas, aby wycenić pakiet prefabrykowanych szpul rurowych?
Izometryczne (lub zwymiarowane szkice) wydawane na potrzeby produkcji, specyfikacje materiałowe, połączenia końcowe i wszelkie wymagania dotyczące NDE/certyfikacji projektu. Wycena izometryczna jest dla nas standardem.
P2: Czy możesz wytwarzać szpule dupleksowe i superdupleksowe przy użyciu kwalifikowanych procedur?
Tak – procedury spawalnicze zakwalifikowane do ASME Sekcja IX, z doborem wypełniacza dostosowanym do gatunku (ER2594/ERNiCrMo-3 dla klasy 2507/254SMO) oraz mapami spoin zawartymi w pakiecie dokumentacji.
P3: W jaki sposób kontrolowana jest dokładność wymiarowa szpul wielospawowych?
Do budżetów skumulowanych tolerancji podanych na izometrii. Ogólna tolerancja połączenia twarzą w twarz jest budżetowana w całej sekwencji spawania, a nie pozostawiana domyślnym wartościom dla poszczególnych segmentów.
P4: Jakie certyfikaty są dostarczane z pakietem szpuli?
Certyfikaty materiałowe dla każdego komponentu (typowo EN 10204 3.1), mapa spoin, raporty NDE i zapisy prób ciśnieniowych, jeśli na żądanie wyznaczony. 3.2 świadek jest stroną trzecią.
P5: Czy wysyłacie szpule z kołnierzami przykręconymi czy luźnymi?
Obydwa są dostępne; szpule kołnierzowe są standardowo dostarczane z osłonami kołnierzy, a przykręcane pary kołnierzy są dostarczane luzem, chyba że określono szpule zaworów dokręcane w warsztacie.
wezwanie do działania
Wyślij zestaw izometryczny i specyfikację materiału, a my prześlemy wycenę izometryczną z podanym doborem wypełniacza i budżetem tolerancji oraz szczerze powiemy, gdzie sprawdza się prostszy materiał. 📧 mail na adres:market@htpipe.com| WhatsApp +86-19339900201





