Oct 30, 2026 Zostaw wiadomość

904L vs 254SMO: dwa kroki na drabinie chlorkowej, które decydują o jakości wody morskiej

Każda stal nierdzewna ma temperaturę i poziom chlorków, przy których przestaje być nierdzewna i zaczyna być anodą protektorową. W przypadku modelu 316L limit ten pojawia się wcześniej; Do904L przychodzi później; Do254SMOprzychodzi znacznie później.

 

Te trzy stopnie nie są dla siebie rywalami – są szczeblami drabiny, a zadaniem inżyniera jest wiedzieć, którego szczebla faktycznie wymaga dana usługa. W tym artykule porównano dwa górne szczeble, które kupujący najczęściej mylą:904L (UNS N08904), 4,5% molibdenowy koń pociągowy zakładów chemicznych, oraz254SMO (UNS S31254), superaustenityczny 6% molibdenu przeznaczony do wody morskiej i najgorszych zastosowań chlorków.

 

Różnica nie jest kwestią marketingową – jest zapisana w składzie chemicznym, liczbie odporności na wżery i krytycznej temperaturze wżerów, a ten artykuł odczyta te linie za Ciebie.

 

Chemia, która ich dzieli

Element 904L (N08904) 254SMO (S31254) Co się zmienia
Chrom 19.0 - 23.0 19.5 - 20.5 Podobny poziom chromu
Nikiel 23.0 - 28.0 17.5 - 18.5 904L zawiera znacznie więcej niklu
Molibden 4.0 - 5.0 6.0 - 6.5 Decydujący krok - 1.5-2% więcej Mo
Azot ~0,10 maks 0.18 - 0.25 254SMO wykorzystuje azot jako element wytrzymałościowy i filmowy
Miedź 1.0 - 2.0 0.5 - 1.0 904L przenosi miedź zapewniającą odporność na kwasy
Węgiel 0.020 max 0.020 max Zarówno niskoemisyjne, jak i bezpieczne dla spawania

 

Gatunki różnią się dwiema możliwościami konstrukcyjnymi. 904L wydaje swój budżet stopowy na nikiel i miedź – formułę dostosowaną do redukcji kwasów i ogólnych usług chemicznych. 254SMO wydaje go na molibden i azot – formułę dostosowaną do ataku chlorków, którego nikiel nie zatrzymuje. Kiedy rura musi znajdować się w ciepłej wodzie morskiej, pierwiastkami, które się liczą, są molibden i azot, dlatego też 254SMO powstał jako gatunek do wody morskiej, a 904L jako gatunek do zastosowań chemicznych.

 

Liczba odporności na wżery (PREN)

Branżowym skrótem oznaczającym odporność na chlorki jest równoważna liczba odporności na wżery: PREN=%Cr + 3.3 x %Mo + 16 x %N. Stosowane w chemii średniego zasięgu:

Stopień Molibden PREN (typowy zakres) Klasa korozji
316L 2.0 - 3.0 24 - 26 Ogólne środki chemiczne, łagodne chlorki
904L 4.0 - 5.0 34 - 38 Zakłady chemiczne, umiarkowane chlorki
254SMO 6.0 - 6.5 42 - 46 Woda morska, ciężkie działanie chlorków

 

Stopień z 904L do 254SMO jest mniej więcej o połowę mniejszy niż krok z 316L do 904L, ale jest to krok, który w praktyce ma największe znaczenie: przekracza próg, w którym ciepła woda morska i strumienie procesowe zanieczyszczone chlorkami przestają być ryzykowne. W standardowych testach wżerowych (ASTM G48, chlorek żelazowy) krytyczna temperatura wżerowa 254SMO jest wymiernie wyższa od 904L – jest to rodzaj marginesu, który zamienia okres między przeglądami dziesięcioletni w okres dwudziestoletni.

 

Porównanie mechaniczne (wartości rur)

Nieruchomość Rura 904L Rura 254SMO Notatki
Wytrzymałość na rozciąganie 490 MPa min 650 MPa min 254SMO jest o ~30% mocniejszy
Granica plastyczności 0,2% 220 MPa min 300 MPa min Azot robi robotę
Wydłużenie 35% min 35% min Obydwa plastyczne

 

Różnica w wytrzymałości to kolejny powód, dla którego 254SMO spełnia wymagania stawiane wodzie morskiej poza korozją: przy tym samym ciśnieniu ścianka może być cieńsza, co częściowo równoważy wyższą cenę za tonę gotowej linii.

 

Normy i oznaczenia

Przedmiot 904L 254SMO
UNS N08904 S31254
PL oznaczenie 1.4539 1.4547
Standard rurowy ASTM B673 (bez szwu) ASTM A312/A269
Standard płyty ASTM A240 ASTM A240
Powszechna nazwa handlowa 904L / Sandvik 2RK65 254SMO (znak towarowy, Outokumpu)

 

904L to oznaczenie stopu niklu (N w N08904 odzwierciedla jego skład chemiczny bogaty w nikiel), podczas gdy 254SMO to austenityczna stal nierdzewna – rozróżnienie, które nie wpływa na kolejność walcowania, ale wyjaśnia, dlaczego te dwa gatunki należą do różnych standardowych rodzin.

 

Wybór między nimi: zasada decyzji

  • Zakład chemiczny z kwasem siarkowym lub fosforowym, umiarkowanymi chlorkami - 904L, a zawartość miedzi pomaga w redukcji kwasów
  • Rurociągi ciepłej wody morskiej, rurociągi morskie i odsalające - 254SMO, gdzie PREN i CPT decydują o żywotności
  • Zanieczyszczone chlorkami wymienniki ciepła ze szczelinami i osadami - 254SMO, ponieważ w wyniku ataku szczeliny kończy się margines 904L
  • Prace wrażliwe na koszty poniżej progu wżerów - 904L pozostają ekonomicznym wyborem z wyższej półki

 

Notatki spawalnicze dla obu gatunków

  • 904L: spoina z wypełniaczem nadstopowym, takim jak ERNiCrMo-3 (typ 625), aby utrzymać strefę spoiny na poziomie wytrzymałości macierzystej lub wyższej
  • 254SMO: użyj pasującego wypełniacza 254SMO lub ERNiCrMo-3 do zastosowań najbardziej korozyjnych – nigdy nie przechodź na wypełniacz typu 316
  • Obydwa są niskoemisyjne, więc nie wymagają podgrzewania ani PWHT; kontrolować dopływ ciepła i temperaturę międzyściegową
  • W przypadku wiązek rur z wodą morską należy oczyścić grań spoiny i trawić po wytworzeniu, aby przywrócić warstwę

 

Najważniejsze

904L i 254SMO nie konkurują o to samo zadanie – to dwa celowe kroki na tej samej drabinie chlorkowej. Kup 904L do zakładów chemicznych, gdzie kwasy, a nie chlorki ustawiają tryb awaryjny. Kup 254SMO tam, gdzie decydują o tym ciepłe chlorki, woda morska lub geometria szczelin. Różnica cenowa między nimi jest realna, podobnie jak koszty niepowodzenia wynikające z wyboru niższego szczebla w niewłaściwej usłudze. Przeczytaj PREN, przeprowadź test G48 i pozwól zadecydować o temperaturze roboczej.

Często zadawane pytania

P: Czy 254SMO jest zawsze lepszy niż 904L?
O: Nie. 254SMO od razu wygrywa cło na chlorek i wodę morską, ale904Lprzenosi więcej niklu i miedzi, które pomagają w redukcji kwasów i ogólnych usługach chemicznych. Właściwy wybór zależy od trybu awaryjnego rzeczywistego obciążenia.

 

P: Co właściwie PREN mówi kupującemu?
Odp.: Jest to wskaźnik porównawczy odporności na wżery, a nie gwarancja.. 254Pren SMO wynoszący 42-46 w porównaniu z 34-38 904L pozwala przewidzieć lepszą wydajność w standardowych testach chlorków, ale o kolejności decyduje historia serwisu i temperatura robocza.

 

P: Czy 904L można spawać z 254SMO?
Odp.: Tak, z wypełniaczem nadstopowym, takim jak ERNiCrMo-3. Metal spoiny staje się elementem złącza o najwyższej zawartości stopu, co jest bezpiecznym kierunkiem w przypadku połączeń różnoimiennych.

 

P: Czy254SMOstal nierdzewna typu duplex?
O: Nie. Jest to w pełni austenityczny gatunek superaustenityczny. Jego wysoka wytrzymałość wynika ze wzmocnienia w roztworze azotu, a nie z fazy ferrytycznej.

 

P: Która norma obejmuje rurę 904L?
Odp.: Bezszwowa rura 904L jest dostarczana zgodnie z normą ASTM B673, a płyta z rurą ASTM A240. 254SMO jest zgodna z normą ASTM A312/A269, a płyta z normą ASTM A240.

Skontaktuj się teraz

 

 

Wyślij zapytanie

whatsapp

Telefon

Adres e-mail

Zapytanie